Nieoczywiste ciekawostki o pisarzach

Nieoczywiste ciekawostki o pisarzach

Niezależnie od tego, czy jesteś fanem klasyki literackiej, czy po prostu chcesz wiedzieć więcej o życiu osobistym pisarza, istnieje kilka fascynujących faktów o słynnych pisarzach, których możesz nie znać. Na przykład J.D. Salinger pił własny mocz podczas pisania, Sir Walter Scott napisał Marmiona podczas jazdy konnej, a John Steinbeck używał do sześćdziesięciu ołówków w ciągu jednego dnia.

J.D – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu . Salinger pił swój własny mocz

Podczas gdy Salinger był osobą zawzięcie prywatną, jego córka Margaret Salinger napisała niedawno książkę o swoim ojcu. Mówi w niej, że jej ojciec pił własny mocz, mówił językami i odmawiał przyjaciołom i rodzinie dostępu do niego. W swojej książce „Letters to J.D. Salinger” Margaret ujawniła, że jej ojciec lubił koszykówkę dziewcząt i pił własny mocz.

Salinger był pisarzem-rezyserem, który lubił się wkurzać. Córka pisarza mówi, że miał praktykę picia własnego moczu, siedział w skrzynce orgonowej, a nawet zatrudniał własnego jogina. Autor siedział też w orgonowym pudełku i medytował, co według niej dawało mu lepsze zdrowie.

Chociaż Salinger starał się unikać publicznej ekspozycji i zmagał się jako postać kultowa, był również przedmiotem pozwów sądowych. Pozwał kiedyś autora biografii Iana Hamiltona, twierdząc, że fragmenty jego listów do innych pisarzy i przyjaciół były plagiatem. Ostatecznie sąd orzekł, że język w listach należał do autora.

Salinger i jego żona pobrali się w 1955 roku. Jego żona, Claire Douglas, była 18-letnią przyrodnią siostrą brytyjskiego arystokraty. Claire i Salinger pobrali się ponownie w 1958 roku. Jednak związek ten szybko się zdegenerował. Claire pozostała oddana ich związkowi, ale Salinger stał się bardziej odizolowany. Spalił dokumenty Claire i odciął wszelkie kontakty z rodziną Claire. Miał osobny domek w lesie, pomalowany na ciemną zieleń, aby uniknąć intruzów.

Autor był żonaty z trzema kobietami. Pierwszą z nich była Elaine Joyce. Związek trwał kilka lat. Później poślubił Colleen O’Neill, która była 40 lat młodsza od niego. Prywatność Salingera została na krótko naruszona w 1992 roku, kiedy w jego domu wybuchł pożar. Reporter widział go stojącego w dymie i oglądającego zniszczone miejsca. Salinger podobno napisał w swoim życiu dziesięć powieści, ale tylko cztery zostały opublikowane.

Sir Walter Scott napisał Marmiona podczas jazdy konnej

Często twierdzi się, że Sir Walter Scott napisał Marmiona podczas jazdy konnej. Nie jest to ścisła prawda. Chociaż powieść Scotta jest dziełem fikcji historycznej, zawiera wiele elementów fantastycznych. Jednak struktura Marmiona również pozwala na połączenie przeszłości z teraźniejszością. Książka ma podwójne ramy czasowe i jest pełna aluzji do mitologii, fantasy i zjawisk nadprzyrodzonych.

Jako dziecko Scott był zachwycony opowieściami o zjawiskach nadprzyrodzonych, zwłaszcza o czarownicach i demonach. W czasie, gdy mieszkał w pobliżu Smailholm w Scottish Borders, lubił opowiadać historie przy ognisku z członkami rodziny. Opowiada o sztuczkach i urokach kochanków, czarach czarownic i orężu wojowników.

Poemat rozpoczyna się od bitwy pod Flodden, prawdziwej bitwy, która miała miejsce we wrześniu 1513 roku. Sama bitwa była wielką walką między wojskami angielskimi i szkockimi. Marmion zostaje w tej bitwie śmiertelnie ranny, a jego plany zemsty zostają przerwane przez szalony chaos.

W końcu trójka bohaterów dociera na niewielkie wzgórze i zatrzymuje się. Eskortuje ich dwóch pastuszków. Jeden z nich to admirał, a drugi to steward. Steward, Marmion, jest w awangardzie. Dwie pozostałe postacie są stewardami domu. Są oni odpowiedzialni za życie dwóch głównych bohaterów i łączy ich więź przyjaźni.

Flodden jest uważana za jedną z najkrwawszych bitew angielsko-szkockich, a jej następstwa zrodziły wiele przesądnych opowieści. Jedna z nich, opowiedziana przez XVI-wiecznego szkockiego historyka Roberta Lindsaya z Pitscottie, dotyczy czterech jeźdźców, którzy pojawili się na miejscu bitwy. Konie, jak twierdzi, zostały uprowadzone przez Jamesa IV i udało im się uciec z bitwy.

Samuel Beckett przyjaźnił się z Andre the Giant

W 1953 roku Samuel Beckett, pustelnik, kupił ziemię 60 kilometrów na północny wschód od Paryża, gdzie zamieszkał w małym domku. Po tym jak Andre Roussimoff poprosił go o podwiezienie do szkoły, Beckett zgodził się i obaj zostali przyjaciółmi. Para pozostała bliskimi przyjaciółmi i często rozmawiali o krykiecie. Andre był tak duży, że nie mógł jeździć szkolnym autobusem, więc Beckett podwoził go do szkoły i na inne spotkania.

Przyjaciel Becketta z dzieciństwa, Andre the Giant, był prawdziwym fenomenem. W latach 50. obaj pracowali razem przy budowie domku. Podczas budowy domu Beckett zaprzyjaźnił się z robotnikiem, który również podwoził Andre do szkoły. Ci dwaj mężczyźni byli przyjaciółmi, a Dilorio rysuje między nimi wiele podobieństw. Obaj mężczyźni mieli podobne zainteresowania i Dilorio sugeruje, że zarówno Andre the Giant jak i Beckett byli pod wpływem tej książki.

Czekając na Godota ma podstawowy temat przyjaciela, który utknął między dwoma włóczęgami. Jest to eksplorowane w sztuce, ale nie daje odpowiedzi na pytanie, dlaczego dwaj przyjaciele utknęli razem w pierwszej kolejności. Bohaterowie sztuki walczą o znalezienie własnych ścieżek w życiu. Obaj mają problemy z przeszłością, ale obaj są w stanie poradzić sobie z życiem pomimo wyzwań.

Autor Czekając na Godota był przyjacielem Andre the Giant, chłopca, u którego zdiagnozowano gigantyzm, gdy miał zaledwie 12 lat. Beckett, który był rolnikiem i rzemieślnikiem, pomógł Andre zbudować wiejski domek i zgłosił się na ochotnika, by go wozić do szkoły. Ojciec Andre nie miał samochodu, który był wystarczająco duży, aby przewieźć Andre wokół, ale Beckett zaproponował, aby go zabrać do szkoły. Rozmawiali również o krykiecie i innych rzeczach.

John Steinbeck użył 60 ołówków w ciągu jednego dnia

Aby napisać swoją książkę Na wschód od Edenu, John Steinbeck użył aż 60 ołówków w ciągu jednego dnia. Ołówki były bardzo ważne dla pisarzy w czasach przed komputerami. Jednym ołówkiem można było napisać aż 35 mil. Steinbeck ostrzył swoje ołówki przed napisaniem każdego słowa.

Ołówki są wykonane z grafitu i gliny. Przeciętny ołówek może być ostrzony 17 razy. Jednym ołówkiem można napisać około 45 000 słów i narysować linię o długości 35 mil. Ołówki były również używane przez znanych powieściopisarzy i poetów. John Steinbeck używał 60 ołówków dziennie, aby napisać swoją powieść Na wschód od Edenu, a napisanie Walden Pond zajęło ponad trzysta.

Ołówki istnieją od czasów renesansu, kiedy to pierwsze ołówki były produkowane masowo w Norymberdze w Niemczech. W czasie rewolucji przemysłowej produkcja ołówków przeżywała rozkwit. Wśród znanych osób, które używały ołówków, byli Thomas Edison i Henry David Thoreau. Steinbeck używał ołówków do pisania i ilustrowania swoich książek. Do napisania pierwszej książki, East of Eden, użył aż 300 ołówków, a do drugiej, The Grapes of Wrath, 60 ołówków.

John Steinbeck kochał ołówki i spędził wiele czasu na poszukiwaniu idealnego ołówka. Preferował ołówki Blackwing Pencils, ponieważ czuły się miękkie i delikatne, pływając po papierze. Autor preferował jednak ołówek z długą końcówką, a nie lubił krótszych ołówków. W rezultacie Steinbeck używał różnych ołówków do różnych stylów pisania.

Związek Johna Steinbecka z Andre the Giant

Związek Johna Steinbecka z Andre the Giant jest fascynujący. Podczas gdy twórczość Steinbecka znana jest z naturalistycznych opisów, ta powieść jest mniej pewna siebie i rozczłonkowana. W tej powieści Steinbeck stawia ciekawe pytania o naturę opowiadania.

Steinbeck został zainspirowany przez prawdziwego naukowca, Eda Rickettsa. Obaj stali się dobrymi przyjaciółmi. Ricketts był mentorem Steinbecka, a jego żona nieformalnie pracowała w jego laboratorium. Podzielali także filozofię ekologiczną. Ricketts grał Steinbeckowi muzykę, gdy ten był zdenerwowany, a Steinbeck jej słuchał.

Powieść Steinbecka zaczyna się od młodego mężczyzny i jego żony, którzy przenoszą się na zachód, aby założyć zagrodę. Wkrótce odkrywają, że ich młoda żona jest w ciąży. W miarę jak ich zagroda się rozrasta, zaczynają też hodować krowy i uprawiać zboże. Steinbeck bada skomplikowane relacje między dwojgiem bohaterów.

John Steinbeck napisał kilka książek w ciągu swojego życia, w tym klasyk, Grona gniewu. Chociaż Steinbeck był pisarzem wcześniej, kontynuował pisanie w czasach powojennych. Pisał pamiętniki, nowele i inne dzieła. Jego bestsellerowa powieść, The Grapes of Wrath, sprzedała się w ponad 14 milionach egzemplarzy.

Historia Steinbecka jest przejmująca i poruszająca, a występy są doskonałe. Podczas gdy cała obsada wykonuje godną podziwu pracę, centralna para pomiędzy Andrew Henry (jako Lennie Small) i Anthony Gooley (jako Milton) skradła show. Obydwaj uosabiają błędny infantylizm, naiwność i niewinność bohaterów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *