Najlepsze książki roku 2022

Najlepsze książki roku 2022

Najlepsze książki tego roku zostały wybrane i uszeregowane przez czytelników na Goodreads. Każda książka na tej liście została wydana w tym roku i ma minimum 3,5-gwiazdkową ocenę. Te książki są polecane dla każdego, kto chce doświadczyć powieści, która ma wyjątkowy głos lub wciągającą historię.

If I Survive You by Jonathan Escoffery

If I Survive You by Jonathan Escovfy is a powerful debut novel about an immigrant boy named Trelawny. Jako syn jamajskich rodziców przez pewien czas żyje na ulicach Miami, zmagając się z tym, kim jest i gdzie jest jego miejsce. W niesamowicie wieloetnicznym mieście, gdzie ludzie nie potrafią rozróżnić rasy czy pochodzenia etnicznego, Trelawny walczy o zdefiniowanie siebie i odnalezienie się.

Ta powieść to pięknie wykonana powieść o próbach i kłopotach rodziny imigrantów. Mimo że skupia się na zmaganiach rodziny imigrantów, to jest to powieść napięta, zabawna, z fragmentami przyprawiającymi o dreszcze erotyzmu. To powieść o wolności i ograniczeniach, o rodzinie zepchniętej na margines przez katastrofę. W przeciwieństwie do innych opowieści o życiu imigrantów, bohaterowie nie są skazani na osiągnięcie niemożliwego lub poświęcenie się dla sentymentalnej edukacji. Zamiast tego, bohaterowie mają osobliwą mieszankę pośrednictwa i ograniczonego pośrednictwa, a powieść płynie jak zaklęcie.

Jeśli cię przeżyję to oszałamiający debiutancki zbiór. Opowiadania są głęboko ziarniste i malują szeroki portret amerykańskiej kultury. Wrażliwość Escoffery’ego na głównych bohaterów pozwala mu oddać bogactwo uczuć, jakie często towarzyszy komuś podczas ucieczki.

Sea of Tranquility by Bury What We Cannot Take

Emily St. John Mandel powraca z wykraczającą poza czasoprzestrzeń, „niezwykłą” powieścią „Sea of Tranquility”. Rozgrywająca się na początku 1900 roku w Kanadzie i na kolonii na Księżycu, powieść jest opisywana jako „jedna z najlepszych powieści Mandel.” Jeden z bestsellerów New York Timesa tego roku, „Sea of Tranquility” to wciągająca powieść o egzystencjalnej grozie.

W tej powieści o podróżach w czasie, mężczyzna o imieniu Seok Koon i jego rodzina otrzymują trzy wizy podróżne do Hong Kongu, ale jedno dziecko musi zostać. Ta decyzja ma konsekwencje dla całej rodziny Seok Koona, a Kirsten Chen bada je wszystkie. Ta powieść jest potężną eksploracją życia w czasie rewolucji kulturalnej, która dotknie również Ciebie. Chociaż ta książka jest napisana w formie YA, powinna cieszyć się również dorosłymi.

Reminders of Him by Colleen Hoover

Reminders of Him to najnowsza powieść pochodzącej z Teksasu autorki Colleen Hoover, i jest to powieść wyciskająca łzy. Podąża za kobietą, która zostaje zwolniona z więzienia po strasznym wypadku, w którym zginął jej chłopak. Próbuje znaleźć miłość i przebaczenie w nowym mieście, ale spotyka się z ostrym sprzeciwem. Tymczasem jej córka zostaje uwikłana w rozdzierający serce dylemat.

Fabuła Reminders of Him jest bardzo dobrze napisana, a bohaterowie dają się lubić. Nurt smutku przewija się przez całą powieść, a autorka jest dobrym gawędziarzem, tworząc zapadające w pamięć i sympatyczne postacie. Autorka porusza trudne tematy, takie jak śmierć i strata, ale robi to w elegancki sposób.

Sea of Tranquility

Na wiele sposobów Sea of Tranquility jest sequelem Station Eleven, i obejmuje tropów fikcji gatunkowej, dodając więcej. Odkrywa daleką przyszłość kolonii księżycowych, zmienionego klimatu i podróży w czasie. To nie jest twoja typowa książka science fiction, ale nadal jest to zabawna lektura.

Jeśli szukasz książki, która sprawi, że będziesz przewracać strony przez wiele lat, przeczytaj Sea of Tranquility autorstwa Emily St. John Mandel. Ta powieść rozgrywa się podczas fikcyjnej pandemii i zabierze cię na przejażdżkę po niezrozumiałej zagładzie. Jest też wypełniona piękną scenerią. Historia rozgrywa się w dwudziestym drugim wieku i śledzi młodego Brytyjczyka o imieniu Edwin St. Andrew, który odkrywa dziwne zjawisko w lesie w Kanadzie. Po odkryciu, że świat jest dotknięty wirusem, spotyka autora o imieniu Gaspery Roberts.

Sea of Tranquility jest eksperymentem myślowym i mistrzowskim pokazem zdolności Mandla do używania wielu tonów. Jest to powieść podróżująca w czasie, osadzona w roku dwudziestym czwartym i przemykająca tam i z powrotem przez daleką przeszłość. Chociaż jest to powieść dystopijna, bada również psychologiczny wpływ pandemii we współczesnym kontekście. Odbije się szerokim echem wśród czytelników, którzy przeżyli tak straszne doświadczenie.

Amy i Lan by Sadie Jones

Amy i Lan są bliźniaczkami, urodzonymi w odstępie zaledwie kilku dni. Znają się od urodzenia. Mieszkają na małej komunie na wsi. Amy i Lan są sobie bardzo bliskie i razem dorastały. Historia śledzi ich drogę od niewinnego dzieciństwa do początku dorosłości. Jednak sprawy nie są tak proste, jak się wydają.

Ta powieść opowiada historię dwóch najlepszych przyjaciółek. Amy i Lan to przyjaciółki, które mieszkają na farmie w południowo-zachodniej Anglii. Ich rodzice zdecydowali się na życie pasterskie jeszcze przed ich narodzinami i obie zostały wychowane na farmie. Ich rodzice hodują świnie, owce i inne zwierzęta.

Amy i Lan bardzo różnią się od zwykłych dzieci. Mieszkają z rodzicami na maleńkiej farmie na wsi. Żyją na ziemi i są bardzo blisko zwierząt. Uwielbiają wolność, zwierzęta i ludzkie watahy. Potrafią się z nimi bawić i znaleźć sposób, by sprawić im radość.

If I Survive You

If I Survive You to powieść o jamajskiej rodzinie, której losy przecinają się w Miami. Książka jest skandalicznie zabawna, ale to także mocne spojrzenie na niuanse życia w Ameryce. Jest to samodzielna kontynuacja bestsellerowego The Family Remains Lisy Jewell. Historia skupia się na Trelawny, jamajskiej imigrantce, która przybywa do Stanów Zjednoczonych, aby uciec przed przemocą polityczną i ciężkim losem.

Historia jest porywająca, a styl Escoffery bogaty i szczegółowy. Ujmuje amerykańskie życie w jego najbardziej pełnym nadziei i makabrycznym wydaniu. Ta powieść sprawi, że będziesz się śmiać, płakać i myśleć. To książka dla czytelników w każdym wieku.

Najlepsze książki 2022 roku to literackie debiuty i długo oczekiwane nowości wydawnicze. Obejmują one szereg gatunków, od powieści romansowych przez thrillery po fikcję literacką.

A Little Life by Hanya Yanagihara

A Little Life to doceniona przez krytyków powieść amerykańskiej autorki Hanyi Yanagihary. Porusza ona trudną tematykę i stała się bestsellerem. Historia skupia się na relacji między młodą kobietą a jej matką. Opowiada o żalu i stracie, ale jest też historią odkupienia i nadziei.

Fabuła jest trzymająca w napięciu, z twistem na końcu. Życie bohaterów zmienia się dzięki tej historii. Pomimo ponurej i niepokojącej tematyki, Małe życie to wciągająca lektura. Cztery przyjaciółki z college’u robią wielkie kariery w Nowym Jorku, ale Jude, najmłodsza, boryka się z problemami i samookalecza.

Ta debiutancka powieść pisarki z wysp Pacyfiku jest pięknie napisana. Yanagihara elokwentnie przedstawia swoją osobistą historię, jednocześnie ożywiając postacie, które zainspirowały jej twórczość. Historia jest złożona i ma wiele ruchomych części. Autorka w pełni oddaje się rewolucjom i pragnieniom swoich bohaterów, jednak nigdy nie traci z oczu swojej głównej postaci. Yanagihara nadzwyczajnie pojmuje ludzką psychikę i tworzy książkę, która wibruje nadzieją na osobiste odkupienie.

Don’t Cry for Me by Daniel Black

Akcja tej książki rozgrywa się w przyszłości i jest oparta na piosence o tym samym tytule. Jest to opowieść o pojednaniu. Ma wszystkie elementy idealnej piosenki. Bohaterowie dają się lubić, a historia jest pięknie opowiedziana.

Don’t Cry For Me to ważna powieść, która bada historię i dziedzictwo Afroamerykanów. Black, profesor studiów afroamerykańskich, jest dobrze zorientowany w zmaganiach i osiągnięciach społeczności afroamerykańskiej, a swoich bohaterów czyni autentycznie ludzkimi.

Black pochodzi z Kansas City, ale większość swojego dzieciństwa spędził w Blackwell w Arkansas. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Clark Atlanta University. Jego celem jest pokazanie czytelnikom, że podróż do samopoznania i zaangażowania we wspólnotę jest możliwa. Napisał również książki The Sacred Place i They Tell Me of a Home.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *