Jak na nowo rozbudzić w sobie miłość do czytania

Jak na nowo rozbudzić w sobie miłość do czytania

Jeśli zaniedbałeś swój nawyk czytania przez długi czas, być może nadszedł czas, aby ponownie go podnieść. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci na nowo rozpalić miłość do czytania: Znajdź nowe książki do czytania, znajdź czas na czytanie i unikaj wypalenia czytelniczego. Aby pomóc Ci zacząć, możesz nawet zacząć od swojego ulubionego gatunku.

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym

Odzyskanie nawyku czytania

Odzyskanie nawyku czytania może być trudne, ale jeśli jesteś gotów wykonać pracę, możesz zacząć od skupienia się na gatunku, który lubisz czytać. Staraj się unikać ciężkich tematów lub książek z nudnym pisaniem. Zamiast tego wybierz książki, które cię interesują i spraw, by codziennie przeczytać jakąś książkę.

Jeśli jesteś samotnym czytelnikiem, dołączenie do grupy czytelniczej może być pomocne. Członkowie grupy przydzielają sobie nawzajem książki do przeczytania i omawiają je po zakończeniu okresu czytania. Ta metoda zachęci Cię do sięgnięcia po książkę, którą odkładałeś, ponieważ prawdopodobnie sprawi, że poczujesz się nieco zakłopotany, jeśli jej nie skończysz. Ale ostatecznym sekretem czytania jest rozpoczęcie czytania.

Innym sposobem na uczynienie czytania przyjemniejszym jest upewnienie się, że masz dużo czasu na czytanie. Jeśli masz dojazd do pracy, wykorzystaj ten czas, aby zdobyć książkę. Nawet jeśli jest to tylko godzina lub dwie podczas przerwy na lunch, zarezerwuj czas na czytanie. A jeśli jesteś pracoholikiem, spróbuj znaleźć sposób, aby dopasować czytanie do swojego napiętego harmonogramu.

Kiedy masz wolną chwilę, zawsze miej przy sobie książkę. Możesz czytać podczas przerwy na lunch, czekając na autobus lub będąc w pracy. Wyznacz sobie skromne cele i powoli zwiększaj swój cel czytelniczy w miarę przyzwyczajania się do regularnego czytania. Nie zapominaj też o prowadzeniu listy książek, których przeczytaniem jesteś zainteresowany.

Jeśli straciłeś zainteresowanie jakąś książką, spróbuj zmienić ją na inną. Zaplanuj czas, w którym codziennie będziesz mógł przeczytać co najmniej 25 stron. Postępując w ten sposób, bardzo szybko zaczniesz widzieć pozytywne rezultaty. Poczujesz się lepiej i będziesz miał więcej energii do pracy i innych zajęć.

Znajdowanie książek do czytania

Kiedy wracasz do swojego ulubionego miejsca do czytania, jest kilka sposobów na znalezienie książek do czytania. Jedną z opcji jest powrót do wybranego gatunku lub możesz znaleźć książkę, która pasuje do ustawienia, które odwiedzasz. Na przykład, jeśli podróżujesz do Europy, możesz szukać książek, które są osadzone w kraju, który odwiedzasz.

Inną opcją jest dołączenie do grupy książkowej, która może połączyć Cię z innymi fanami literatury i pomóc Ci odkryć nowe książki. Grupy książkowe zazwyczaj spotykają się na kilka tygodni, aby przedyskutować daną powieść, a następnie członkowie składają sobie wzajemnie raporty. Jest to doskonały sposób na poznanie nowych przyjaciół, którzy podzielają Twoją pasję do literatury.

Unikanie wypalenia

Oznaki wypalenia są subtelne i mogą obejmować uczucie wyczerpania, wyłączenia lub stresu. Jeśli rozpoznasz te oznaki, możesz podjąć niezbędne kroki, aby uniknąć wypalenia. Jednym ze sposobów jest powrót do ulubionej lektury. Może ona pomóc Ci poradzić sobie ze stresem i poprawić nastrój.

Ważne jest, aby dać swojemu organizmowi to, czego potrzebuje do naprawy i odbudowy. Jeśli tego nie zrobisz, możesz doświadczyć ciągłego wyczerpania, oderwania od pracy, przyrostu wagi i innych objawów chronicznego stresu. Techniki zapobiegania wypaleniu koncentrują się na dawaniu organizmowi tego, czego potrzebuje do naprawy i odnowy. Trzy podstawowe potrzeby to odpoczynek, odżywianie i ruch. Te trzy elementy są ze sobą powiązane i muszą być traktowane jako kompletny pakiet, aby uniknąć wypalenia.

W zawodach twórczych presja tworzenia wysokiej jakości produktów zwiększa ryzyko wypalenia. Czytanie może jednak pomóc w ponownym rozbudzeniu kreatywności i odzyskaniu koncentracji. Może również pomóc Ci lepiej wypocząć. Kiedy czytasz książki swoich ulubionych autorów, poczujesz poczucie komfortu i radości. Czytanie może również zwiększyć twoją produktywność.

Innym sposobem na zapobieganie wypaleniu jest uzyskanie odpowiedniego systemu wsparcia. Dotrzyj do przyjaciół i współpracowników. Możesz również przyjrzeć się zasobom w swojej społeczności. Wiele organizacji posiada grupy wsparcia lub inne zasoby, które pomogą Ci wyjść z wypalenia. Znalezienie grupy wsparcia może pomóc Ci wrócić do rytmu pisania i czytania.

Jednym ze sposobów zapobiegania wypaleniu jest zmniejszenie ilości stresu w swoim życiu. Jeśli jesteś bardzo ekstrawertyczny, ważne może być spędzanie czasu z przyjaciółmi po pracy. Jeśli jednak jesteś bardziej introwertyczny, możesz potrzebować czasu w samotności, aby się odstresować i naładować. Jeśli stwierdzisz, że nie możesz zrobić wszystkich rzeczy, które musisz, możesz rozważyć delegowanie i usuwanie zadań, które mogą poczekać, aż poczujesz się odświeżony.

Wypalenie jest często wynikiem ekstremalnej presji czasu i ekstremalnego stresu. Kiedy te warunki stają się chroniczne, organizm nie jest już w stanie dobrze funkcjonować. Może być trudno się skoncentrować, dostrzec duży obraz sytuacji, a nawet wyciągnąć się z biura. Są to objawy wypalenia zawodowego i powinieneś zwrócić na nie baczną uwagę.

Znajdowanie czasu na czytanie

Jeśli uwielbiasz czytać, ale nie masz na to czasu, istnieje kilka prostych strategii, które pozwolą Ci wygospodarować więcej czasu na czytanie. Jednym ze sposobów jest ograniczenie innych aktywności. Możesz oglądać mniej programów telewizyjnych, ale możesz również ograniczyć media społecznościowe i inne działania. Blokując określoną ilość czasu każdego dnia na czytanie, będziesz rozliczany z wykonania zadania.

Inną metodą jest zainwestowanie w cyfrowy czytnik lub czytnik audiobooków. Posiadanie w pobliżu cyfrowego czytnika z ulubionymi książkami może uwolnić czas na czytanie. Powinieneś również jak najlepiej wykorzystać nieplanowane chwile w ciągu dnia. Kluczem jest wykorzystanie tych chwil do maksymalnego wykorzystania czasu na czytanie.

Innym sposobem na wygospodarowanie czasu na czytanie jest wyznaczanie celów. Powinieneś ustalić dzienne cele czytania i upewnić się, że czytasz co najmniej jedną książkę każdego dnia. Ponadto, dołączenie do klubu książki pomoże Ci utrzymać odpowiedzialność za swoje cele. Kluby książki będą również zachęcać do czytania więcej. Jeśli lubisz czytać, znajdziesz na to czas.

Innym sposobem na znalezienie czasu na czytanie jest stworzenie wyzwania czytelniczego. To sprawi, że poczujesz się odpowiedzialny za przeczytanie określonej ilości stron każdego dnia. Możesz również użyć aplikacji, które pozwalają śledzić swoje postępy. Goodreads może być używany do tworzenia wyzwania czytania dla siebie. Po ustawieniu celu czytania, możesz śledzić swoje postępy i spróbować pokonać resztę swoich przyjaciół.

Innym sposobem na wygospodarowanie czasu na czytanie jest wykorzystanie wolnych chwil w ciągu dnia. Staraj się mieć pod ręką materiały do czytania, abyś mógł czytać, gdy tylko będziesz miał trochę wolnego czasu. Ustalenie konkretnego czasu każdego dnia może również pomóc Ci wejść w rutynę czytania. Regularny harmonogram czytania pomoże Ci osiągnąć cel, jakim jest uzyskanie większej ilości czasu na czytanie.

Innym sposobem na wygospodarowanie czasu na czytanie jest unikanie rozproszeń. Rozpraszanie się za pomocą mediów społecznościowych i telefonów komórkowych może powstrzymać Cię od ukończenia celów związanych z czytaniem. Alternatywnie, możesz użyć aplikacji, które zmuszą Cię do zaprzestania patrzenia na telefon. Możesz również wyłączyć powiadomienia lub umieścić go w szufladzie lub pokoju z dala od miejsca, w którym nie będzie Ci przeszkadzał.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *