Jak czytać i słuchać serii Jack Reacher Lee Childa

Jak czytać i słuchać serii Jack Reacher Lee Childa

Jeśli jesteś fanem Jacka Reachera, możesz czytać i słuchać powieści Lee Childa z serii Jack Reacher na kilka sposobów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o serii, bohaterach i o tym, jak styl pisania Lee Childa wpłynął na bohaterów. Odkryjesz też więcej o wpływach serii, a także o relacji bohatera z towarzyszką.

Seria Jack Reacher Lee Childa

Seria Jack Reacher składa się z powieści, nowel i opowiadań napisanych przez brytyjskiego autora Jima Granta pod pseudonimem Lee Child. Seria ma w sumie 26 książek i zbiór opowiadań. W serii występuje agent CIA o imieniu Jack Reacher, który specjalizuje się w rozwiązywaniu przestępstw.

Jack Reacher Lee Childa wystąpił w 26 powieściach i dwóch filmach akcji – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu KryptoPortal. Teraz zawita do telewizji w nowym serialu streamingowym opartym na jego powieściach. Pierwszy sezon „Reachera” zadebiutuje na Amazon 4 lutego, a jego gwiazdą będzie Alan Ritchson. Serial jest produkowany przez Amazon Studios we współpracy z Skydance Television. Nie ogłoszono jeszcze, kiedy zostanie wyemitowany, ale Amazon ma kilka teaserów.

Jack Reacher to były poseł, który został zdemobilizowany przez amerykańskie wojsko. Później osiągnął stopień majora, a na krótko awansował na kapitana. Jednak pod koniec lat 90-tych został zdemobilizowany i stał się drifterem, podróżującym autostopem po kraju. Przemierzając kraj, na każdym kroku napotyka na niebezpieczeństwo. W swoich wędrówkach Reacher styka się z najgorszymi ludźmi, jakich kiedykolwiek znał. Poznaje też jedne z najseksowniejszych kobiet w swoim życiu.

Jack Reacher, były major Korpusu Żandarmerii Wojskowej Armii USA, jest fikcyjnym bohaterem serii Jack Reacher autorstwa Lee Childa. Jego książki śledzą przygody zamaskowanego mężczyzny w biegu przez Amerykę, rozwiązując przestępstwa i badając tajemnice. Kilka powieści o Jacku Reacherze można czytać osobno, można też przeczytać je wszystkie jako serię.

Pierwsza książka z serii Jack Reacher Lee Childa, The Affair, przedstawia 6’5″ byłego wojskowego policjanta ze smykałką do kłopotów. Akcja rozgrywa się kilka lat przed debiutancką powieścią „Killing Floor” i jest jego ostatnim zadaniem w wojsku. W tej powieści Reacher zostaje przydzielony do zbadania śmierci kobiety w małym miasteczku. Nie wie, że jest częścią większego spisku.

Druga książka wprowadza byłą dziewczynę Reachera, Karlę Dixon. Dixon, księgowa kryminalistyczna, była członkiem 110. jednostki specjalnej Reachera. Dwójka łączy się ponownie w Bad Luck and Trouble i potajemnie wznawia swój związek. Karla Dixon jest opisywana jako ciemna, ładna i mała, ale podziela pasję Reachera do matematyki.

Bohaterowie serii

W serii o Jacku Reacherze autorstwa Lee Childa występują różne postacie, które są zarówno sympatyczne, jak i niebezpieczne. Reacher mierzył się z wieloma różnymi sytuacjami, od rodziny nieudokumentowanych imigrantów po czterokończynowego weterana. Poradził sobie również z uprzedzeniami wobec gejów w książkach Wróg i Twarda droga.

Reacher jest samotnikiem i nieczęsto angażuje się w romantyczne związki. Zamiast tego lubi być w ciągłym ruchu. Jest człowiekiem, który nie lubi długoterminowych zobowiązań. Lee Child opisał go jako współczesnego „rycerza erranta” i „bohatera z filmu westernowego”.

Reacher nawiązuje romantyczny związek z Holly Johnson w Die Trying. Jednak ona zakochuje się w kimś innym i wprowadza się do niego pod koniec powieści. Reacher żywi uczucia do Holly Johnson, ale chce mieć pewność, że jest ona szczęśliwa. W Without Fail kochanka Reachera, M.E. Froelich, umiera w ramionach Reachera.

Reacher jest znany ze swojego braku manier. W pierwszej książce nosi zegarek. W drugiej książce zna godzinę przez cały czas. Ma też niemal nadludzkie zdolności snajperskie. Przez całą serię Reacher rozwija nowe umiejętności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Ta seria nie jest tylko o zabójstwie podejrzanego, ale o rozwiązywaniu zbrodni.

Jack Reacher ma silne poczucie sprawiedliwości i jest gotów zrobić wszystko, by rozwiązać sprawę. Jednak jego zapał do sprawiedliwości zaszkodził jego karierze wojskowej. Został zdegradowany z majora na kapitana po tym, jak jego śledztwo zostało zdemaskowane. Wprowadził też człowieka w śpiączkę, gdy wydawało się mało prawdopodobne, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Korupcja w wojsku spowodowała, że Reacher z obrzydzenia odszedł z armii. Reacher nie znosi też „dużych facetów”.

Inną godną uwagi postacią w serii o Jacku Reacherze autorstwa Lee childa jest Roscoe Conklin, piękna policjantka, która dziedziczy spuściznę po ojcu. Ma niebywałe poczucie determinacji i awanturnictwa. Ciężko pracuje, aby pomóc swojemu koledze, a ostatecznie staje się najlepszym przyjacielem Reachera. Jej optymistyczne spojrzenie stanowi dobrą przeciwwagę dla cynizmu Reachera.

Wpływ stylu pisania Lee Childa

Wpływ stylu pisania Lee Childa na legendarnego Jacka Reachera trwa w kolejnej powieści Reachera, Persuader. Napisany w pierwszej osobie, ten klaustrofobiczny thriller podąża za Reacherem, który prowadzi śledztwo w sprawie serii morderstw. Fabuła obraca się wokół groteskowego szeregu złoczyńców, którym przewodzi Francis Xavier Quinn. W tej książce Reacher zostaje uwięziony w małomiasteczkowej twierdzy i jest otoczony przez umięśnionych psychopatów.

Na styl pisania Lee Childa wpłynął również sposób, w jaki przedstawiał on pomniejsze postacie. Lee często odpowiadał na komplementy dotyczące tego, jak silne są jego postacie, mówiąc, że kobiety są tak samo silne jak mężczyźni. Podczas pisania tych powieści Lee Childa przebywał z Reacherem przez sześć miesięcy. Dzięki temu autor mógł obserwować swojego bohatera i jego styl pisania, co sprawiło, że w naturalny sposób dopasował się do Jacka Reachera.

Na styl pisania Lee Childa wpływają jego doświadczenia z dzieciństwa w środowisku przemysłowym. Czerpie inspirację ze scen walki, których doświadczył jako dziecko. Styl pisania Lee Childa jest bardzo opisowy i dramatyczny. Jego postacie często wydają się większe niż życie, z wojskowym tłem. W rezultacie czytelnik może mieć wysokie oczekiwania podczas czytania powieści Reachera.

Pierwsza powieść Jacka Reachera, Killing Floor, zawiera narrację pierwszoosobową. Historia zaczyna się w Georgii, a Reacher zostaje wciągnięty w konspirację z brutalnym gangiem. Jego kolejna książka, Killing Floor II, skupia się na porwaniu, które ma miejsce w Chicago. Trzecia powieść w serii obejmuje wiele miejsc, w tym Nowy Jork, Key West i starożytną strefę walki.

Ojciec Lee Childa był w wojsku. Walczył przez 12 miesięcy, a w tym czasie dowodził 100 mężczyznami. Przez pierwsze jedenaście miesięcy służby nosił tę samą parę spodni. To doświadczenie wpłynęło na ambiwalencję Childa pomiędzy bohaterami wojskowymi a bardziej spokojnym życiem.

Styl pisania Lee Childa jest również widoczny w powieściach Reachera. Prawdziwe nazwisko pisarza to James Grant i jest on brytyjskim pisarzem. Sprzedał ponad sto milionów książek na całym świecie i ma miliony fanów. Jego styl pisania jest wyjątkowy, a on sam jest płodnym autorem.

Związek bohatera z jego towarzyszką

Istnieje wiele różnych aspektów związku Reachera z jego towarzyszką. Na przykład w jednej powieści, Humble Pie, żeńska towarzyszka Reachera, była policjantka, pracuje dla jego pracodawcy. W innej powieści, The Hard Way, tajemnicza kobieta szpieguje szefa Reachera. Niezależnie od rodzaju żeńskiej towarzyszki, jaką ma Reacher, w serii chodzi o zemstę.

Podczas gdy Reacher jest często przedstawiany jako samotnik, lubi towarzystwo kobiety. Jego persona man-of-mystery sprawia, że wydaje się nieodparty dla kobiet. W rezultacie, czasami łączy się z kobietą, która nie jest tak atrakcyjna jak on. Przykładem tego jest postać Jodie Garber, która po raz pierwszy spotkała Reachera, gdy miała 15 lat i od tamtej pory jest nim zainteresowana. Jest ona jedyną towarzyszką kobiet w serii Jack Reacher, która pozostała z nim do końca serii.

Kobieca towarzyszka w serii Jack-Reacher Lee Childa jest często Afroamerykanką. Porucznik Summer jest kobiecym partnerem Reachera w Night School i później awansuje na kapitana. Podobnie Eileen Ann Hutton, wieloletnia partnerka Reachera, wcieliła się w rolę wojskowego, chociaż jej postać pojawia się tylko krótko w Night School. Jest również powracającą postacią w serialu Reacher, a jej portretem jest Maria Sten.

Jack Reacher to amerykański autor najbardziej znany ze swoich thrillerów kryminalnych. Pochodzi z Cumbrii i przeniósł się do Nowego Jorku po sukcesie swojej debiutanckiej powieści, Killing Floor. Od tego czasu Lee Child wysłał Jacka Reachera na przygody po całych Stanach Zjednoczonych. Jego książki uczyniły go jednym z najbardziej udanych pisarzy kryminalnych wszech czasów. Przyciągnął również jednych z najsłynniejszych aktorów w Hollywood, aby zagrali Jacka Reachera.

Relacje Jacka Reachera z jego towarzyszką często są skomplikowane. Podczas gdy jest ona jego najlepszym przyjacielem, jest również jego najbardziej zaufanym sojusznikiem. Ta relacja jest ważna dla sukcesu i przetrwania Reachera.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *