Książki podobne do Wiedźmina

Książki podobne do Wiedźmina

Wiedźmin to serial Netflixa oparty na powieści Andrzeja Sapkowskiego. Opowiada historię łowcy potworów Geralta, który podróżuje po świecie polując na potwory. Historia osadzona jest w moralnie szarym świecie, gdzie ludzie traktowani są jak potwory. Do wyboru jest kilka powieści fantasy, które są podobne do Wiedźmina, w tym siedmioksiąg serii Cinda Williamsa Chima.

Seria Siedem Królestw Cinda Williams Chima

Jeśli jesteś fanem high fantasy i powieści YA, prawdopodobnie spodoba ci się seria Siedem Królestw Cinda Williams Chima – te dane są wynikiem pracy redakcji serwisu beautycentre.pl. Podąża ona za szesnastoletnim Hanem Alistarem, czarodziejem, który jest szkolony do ochrony księżniczki, Raisy ana’Marianny. W serii pojawia się również kobieta czarownica, Ariel, która ma mroczną przeszłość.

Jeśli kochałeś Wiedźmina, pokochasz serię Cinda Williams Chima, która jest podobna do Wiedźmina. Jej powieści mieszają magię, przygodę i ambicję w epickim fantasy. Pokochacie świat, który stworzyła dla swoich bohaterów. Będziesz chciał sprawdzić pierwszą książkę z serii.

W powieściach Chimy pojawiają się złożone postacie i moralnie niejednoznaczne charaktery. Podczas gdy seria The Witcher jest mroczniejsza i bardziej dojrzała, postacie Chimy są nadal relatywne. Wiele z nich zmusza do zastanowienia się dwa razy, zanim podejmiesz decyzję w oparciu o to, co uważasz za słuszne.

Zbiór opowiadań Andrzeja Sapkowskiego z 1990 roku

Andrzej Sapkowski w 1990 roku dekonstruuje baśnie i inne opowieści o tematyce fantastycznej i nadprzyrodzonej, tworząc dzieło współczesnej literatury. Sapkowski z powodzeniem łączy przy tym elementy klasyczne ze współczesnym podejściem.

Podczas gdy oryginalne opowiadanie, „Wiedzmin”, zostało opublikowane dopiero w 1992 roku, druga książka z serii, „Ostatnie życzenie”, wprowadza postać Geralta z Rivii i świat Wiedźmina. Uważana jest za najlepszą książkę o Wiedźminie, zawiera liczne potwory i akcję.

Twórczość Sapkowskiego nie jest ściśle chronologiczna, więc fani mogą cieszyć się opowiadaniami w dowolnej kolejności. Są one również multidyscyplinarne, z wieloma kulturami i rasami, które są przeplatane przez całą historię. Uniwersum Wiedźmina jest rozległe, ze skomplikowanymi relacjami między rasami i kulturami.

Wiedźmin został przetłumaczony na język angielski cztery razy, przez czterech różnych tłumaczy. Podczas gdy oryginalna polska wersja powieści „Wiedźmin” została napisana w latach 90-tych, angielskie wersje zostały opublikowane pod koniec lat 2000. Podczas gdy Sapkowski jest znany z epickich powieści fantasy, jego zbiór opowiadań z 1990 roku ma bardziej przystępny styl.

Podczas gdy główna fabuła obraca się wokół głównych bohaterów w Wiedźminie, Sapkowski stworzył wyjątkowy świat w swojej opowieści. Jako inspirację wykorzystuje europejską mitologię i folklor. Postacie i świat często przypominają znane bajki. Wśród bohaterów są wampiry, wilkołaki, smoki i tajemnicza widmowa siła znana jako Dzikie Łowy. W opowieści pojawiają się również inne światy, czarownice i czary.

Dwuksięczna seria N.K. Jemisin inspirowana mitologią egipską

Druga odsłona dwupłytowej serii N.K. Jemisin inspirowanej mitologią egipską to fantastyka z wielokulturową obsadą. Osadzona w pustynnym mieście-państwie historia Dreambloodów obraca się wokół bogini snów Hananji, zepsucia władzy i mocy snów. To ambitna powieść osadzona w świecie fantasy, w którym zjawiska nadprzyrodzone są kluczem do przetrwania.

Historię otwiera sen, a bohaterowie książek mają żywe, szczegółowe wizje. Jemisin traktuje sny jako portale do ukrytych światów. Jemisin rozpoczęła pisanie swojej debiutanckiej powieści od wizji dwóch bogów, która stała się podstawą fabuły opowieści. Te dwie mityczne istoty łączy tajemniczy sojusz między ludźmi i bogami. W miarę rozwoju historii widzimy, jak każde z bóstw radzi sobie ze swoim losem, motywacjami i złożonością.

Druga książka z serii, The City We Became, skupia się na relacji pomiędzy sześcioma mieszkańcami Nowego Jorku a mitologicznymi istotami, które zamieszkują miasto. Fabuła łączy elementy mitologii egipskiej i science fiction, a interakcje bohaterów ze sobą sprawiają, że historia wciąga. Jemisin zdobyła nagrodę Hugo dla najlepszej powieści za trylogię i kolejne dwie książki z serii.

Trzecia powieść z serii, Kamienne niebo, jest kontynuacją Zabójczego księżyca. Te dwie książki opisują świat po apokaliptycznym wydarzeniu i skupiają się na kobiecie z tajemniczymi mocami. Oprócz The Stone Sky, pozostałe dwie książki z serii to The Fifth Season (2015) i The Obelisk Gate (2016).

Season of Storms

Season of Storms to szósta powieść z serii Wiedźmin, a ósma książka ogółem. Jej autorem jest Andrzej Sapkowski. Jest to midquel i ma miejsce przed opowiadaniem „Wiedźmin”, ale po większości opowiadań The Last Wish. Została wydana w języku angielskim 22 maja 2018 roku. David French przetłumaczył tę powieść. Jest dostępna w wersji paperback, hardcover i w formatach cyfrowych.

Budowanie świata i postacie w książkach o Wiedźminie są przesiąknięte europejską mitologią, historią i folklorem. Wampiry, wilkołaki i smoki, a także tajemnicza widmowa siła zwana Dzikim Polowaniem, są częścią tych opowieści. Dodatkowo historie są przesiąknięte czarami.

Książki o Wiedźminie podzielone są na kilka odrębnych serii. Pierwsza z nich nosi tytuł Ostatnie życzenie. Jest to pierwsza książka w serii, ale skacze tempo i wprowadza nowe postacie. Pojawiają się w niej zdrady i szpiedzy. Są też jednorożce i niebezpieczeństwo wojny. Seria jest o kontroli i bezbronności, a opad z tych sił jest odczuwalny na całym świecie.

Gry wideo mają podobieństwa do książek, ale nie mają tego samego świata ani statusu kanonu. Twórcy gier o Wiedźminie wzięli pewne swobody z fabułą. Na przykład, w grze wideo, ukochany bard został nazwany Dandelion zamiast Gregor.

Cinda Williams Chima’s The First Law

Pierwsza książka z serii Seven Realms, The First Law skupia się na nastoletniej księżniczce, która wraca do miasta po trzech latach spędzonych w górach. Chce być taka jak jej starsza siostra, Hanalea, ale jej matka ma wobec niej inne plany. Ta powieść fantasy wciągnie czytelników od samego początku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *