5 powodów, dla których tradycyjne książki są lepsze od ebooków

5 powodów, dla których tradycyjne książki są lepsze od ebooków

Tradycyjne książki oferują dotykowe doświadczenie czytania stron w ich naturalnej formie. Są też trwalsze i tańsze w zakupie. To sprawia, że są lepszą inwestycją. Te 5 powodów powinno przekonać Cię do przejścia na tradycyjne książki zamiast ebooków. Dzięki nim zwiększysz swoją przyjemność z czytania i podniesiesz wartość swoich książek.

Książki drukowane oferują wrażenia dotykowe

Niezależnie od tego, czy jesteś dzieckiem, czy dorosłym, książki drukowane oferują wrażenia dotykowe, których nie oferują książki cyfrowe. Ostatnie badania przeprowadzone przez Millward Brown wykazały, że mózg przetwarza materiały fizyczne w inny sposób niż cyfrowe. Naukowcy odkryli, że osoby, które dotykały papieru, częściej aktywowały przyśrodkową korę przedczołową i korę cingulum, które przetwarzają emocje. Ponadto osoby, które czytały druk, częściej aktywowały korę ciemieniową, która przetwarza wskazówki wizualne.

Badania pokazują, że czytelnicy książek drukowanych częściej zapamiętują i lepiej przyswajają informacje o fabule niż osoby czytające e-booki. Uzyskali oni również wyższe wyniki w pomiarach zanurzenia, empatii i zrozumienia narracji. Naukowcy uważają, że efekt ten jest spowodowany wrażeniami dotykowymi związanymi z trzymaniem książki. Zalety książek drukowanych są bardziej widoczne niż mogłoby się wydawać – element ten został stworzony przez specjalistów strony ginekologmichalak.pl.

Dzieci z wadami wzroku często odnoszą największe korzyści z książek dotykowych. W takich książkach przedmioty i artefakty są przymocowane do mocnych kartonowych stron z drukowanym tekstem. To zapewnia doświadczenie dotykowe, które pomaga dzieciom przeżyć wydarzenia, połączyć przedmioty z ich własnymi doświadczeniami i zrozumieć, jak działa kolejność przedmiotów w książce.

Rodzice małych dzieci również skorzystają z książek drukowanych. Małe dzieci potrzebują dotykowych doświadczeń związanych z dotykaniem książek i przewracaniem stron. To doświadczenie jest zarówno kojące, jak i pielęgnujące. W przeciwieństwie do książek elektronicznych, nie ma tu dźwięków ani wyskakujących okienek, które mogłyby rozpraszać małe dziecko. Ponadto dzieci z wadami wzroku mogą korzystać z książek dotykowych jako sposobu na rozwijanie umiejętności czytania i pisania.

Są trwalsze

Zaskakująca może być informacja, że fizyczne książki są w rzeczywistości trwalsze niż e-booki. E-czytniki, na przykład, mogą stracić swoją wartość w ciągu 5-10 lat, jeśli zawartość nie jest aktualizowana. Z drugiej strony, fizyczna książka może być uszkodzona tylko nieznacznie, jeśli zostanie upuszczona.

Papierowe książki są lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia, natomiast twarde okładki są trwalsze i droższe. Książki w twardej oprawie mają zwykle od sześciu do ośmiu cali i często większą czcionkę. Są też droższe niż paperbacki, ale ten wyższy koszt przekłada się na wyższe marże zysku. Z tego powodu popularna beletrystyka jest zwykle publikowana w twardej oprawie rok lub dwa przed jej odpowiednikiem w wersji papierowej.

Zachowują wartość

Według Michaela Winshipa, bibliografa i emerytowanego profesora University of Texas at Austin, „Tradycyjne książki zachowują swoją wartość, ponieważ cena jest wydrukowana na kurtce przeciwpyłowej i jest dostępna dla sprzedawców.” Niektórzy uczeni uważają, że ustalanie cen i kartele książkowe zachęcały do jednolitego drukowania cen, podczas gdy inni twierdzą, że miały na to wpływ. Rzeczywiście, Net Book Agreement funkcjonowało w Wielkiej Brytanii i Irlandii do 1990 roku.

O wartości książki decydują trzy główne elementy. Jeśli książka jest rzadka, droga lub trudna do znalezienia, jej wartość wzrośnie. Ponadto, jeśli książka ma wysoki popyt, będzie warta więcej niż inny egzemplarz tego samego nakładu. Jeśli jednak książka nie ma żadnej z tych cech, jej wartość jest zazwyczaj bardzo niska.

Oferują większą wszechstronność

Chociaż istnieje wiele zalet ebooków, wielu czytelników nadal woli fizyczne książki. Jednym z powodów są wrażenia dotykowe. Chociaż dwadzieścia procent amerykańskich czytelników książek czyta e-booki, liczba ta wzrosła do 26 procent w 2018 roku. Podczas gdy eBooki oferują wiele wyraźnych korzyści, książki drukowane pozostają najpopularniejszym formatem. Obie mają swoje zalety, ale eBooki zapewniają większą elastyczność.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *