Jaka książka na jaki nastrój?

Jaka książka na jaki nastrój?

Istnieje wiele sposobów na wybór książki. Można wybierać na podstawie gatunku i tematyki dzieła, można też wybierać na podstawie oprawy, którą chcemy. Istnieje również wiele tropów, które są wspólne dla danego gatunku. W niektórych przypadkach możesz być w nastroju na konkretny rodzaj książki, ale nie obchodzi cię ustawienie.

Nastrój wpływa na kontekst

Nastrój jest ważnym urządzeniem literackim, które służy do tworzenia emocjonalnej atmosfery dla czytelników. Angażuje czytelnika emocjonalnie w historię i pozwala pisarzowi wyrazić bardziej złożone znaczenie. Nastrój może być ustawiony w historii poprzez sposób, w jaki autor używa języka i opisu wydarzeń i ustawień.

Nastrój jest podstawowym aspektem doświadczenia pisarskiego i jest ściśle związany z tonem. Ton wpływa na nastrój, ponieważ postawa autora ma na niego znaczący wpływ. Na przykład, trudno jest utrzymać lekki ton, jeśli ogólny nastrój Wichrowych Wzgórz jest ponury i melancholijny.

Nastrój ma również związek z oprawą książki. Kiedy sceneria książki jest idylliczna, a bohaterowie są szczęśliwi, atmosfera będzie radosna. W przeciwieństwie do tego, dystopijna sceneria będzie wywoływać napięcie i poczucie beznadziei – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu To co najważniejsze w DIY. Nastrój wpływa również na subiektywną reakcję czytelnika.

Nastrój wpływa na interpretację

Nastrój to uczucie, którego doświadczasz podczas czytania książki. Kształtuje on Twoją interpretację i kontekst opowieści. Na przykład sposób, w jaki powieść została napisana, może wpłynąć na emocje i znaczenie, jakie wynosisz z tekstu. Dlatego należy zastanowić się, jak ustawiasz nastrój książki, aby stworzyć najlepsze doświadczenie czytelnicze dla swoich czytelników.

Choć większość psychologów zgadza się, że afekt jest naturalną częścią ludzkiego doświadczenia, niekoniecznie wynika z tego, że się z nim rodzimy. Ponadto, na afekt wpływa również nasze usposobienie. Na przykład niektórzy ludzie są bardziej podatni na wpływy dobowe i sezonowe niż inni. Co więcej, bodźce zewnętrzne mogą również wpływać na nasz nastrój.

Nastrój wpływa na znaczenie

Nastrój książki ma ogromny wpływ na to, jak ją rozumiesz. Na przykład historia o śmierci może mieć ponury lub żałobny nastrój. Czytelnik jest bardziej skłonny utożsamić się z bohaterami autora i sytuacją podczas czytania takiego dzieła. Nastrój jest ważny w literaturze, ponieważ może sprawić, że tekst będzie bardziej żywy i ludzki.

Innym czynnikiem wpływającym na nastrój jest sceneria opowiadania. Historia, która rozgrywa się w nocy w nawiedzonym domu będzie miała prawdopodobnie przerażającą atmosferę. Ton używany przez autora również wpływa na nastrój. Książka ze słoneczną scenerią stworzy pozytywny nastrój, podczas gdy ta osadzona w ponurym, dystopijnym otoczeniu sprawi, że czytelnicy poczują się beznadziejnie i będą się bać.

Tematyka książki odnosi się do jej fabuły i głównego tematu. Morderstwa, na przykład, wymagają zwrotów akcji, które zaskakują czytelników. W innych książkach autorzy używają obrazów, aby opisać fizyczne rzeczy w opowieści. Używając żywych obrazów, czytelnik może stworzyć mentalny obraz sceny.

Ton książki może pomóc czytelnikowi poczuć, co autor próbuje przekazać. Słowa tonu, takie jak tęsknota, nostalgia, pasja i podniecenie mogą wpłynąć na nastrój opowieści. Podobnie, gdy postać jest zła, jej ton przekłada się na nastrój, który będzie miał czytelnik. Edgar Allen Poe używa tonu swoich postaci, aby przekazać grozę i przerażenie.

Nastrój wpływa na Twoje doświadczenie czytelnicze

Na Twoje doświadczenie czytelnicze wpływa Twój nastrój. Jeśli nie czytasz zgodnie ze swoim nastrojem, może się okazać, że czytasz mniej niż chcesz. Na przykład możesz tracić czas między książkami lub zastanawiać się, co czytać dalej. To może nie być dobra rzecz dla twojego nawyku czytania. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmianę nastroju, aby zachęcić Cię do czytania więcej. Te sugestie mogą pomóc Ci znaleźć odpowiedni nastrój do czytania i pomóc Ci osiągnąć cele czytelnicze.

Badania wykazały, że na czytanie wpływa nasz nastrój. W rzeczywistości, czytanie z innymi może poprawić nasz nastrój. W szczególności, czytanie z kimś, na kim nam zależy, może poprawić nasze doświadczenie czytelnicze. Badanie przeprowadzone przez Canfield i in. wykazało, że osoby, które czytały na głos dziecku, miały wyższy pozytywny nastrój po czytaniu niż osoby, które czytały same.

Ważna jest również sceneria opowieści. Pora dnia, pora roku i pogoda mogą wpływać na nasz nastrój. Czasami sceneria może być tak prosta jak boczna uliczka w środku miasta, lub tak skomplikowana jak opuszczony magazyn. Kiedy sceneria jest opisana, szczegóły, takie jak rozbite okna, gruz i wiszące krokwie, mogą również wpływać na nastrój.

Nastrój wpływa na twoją listę TBR

Twoja lista TBR może cię przygnieść, jeśli nie będziesz z niej czytać. Co gorsza, możesz zacząć nienawidzić książek z listy. To prawie jak posiadanie kryzysu pożądania książki! Kiedy to się stanie, możesz nawet jeść lody, ponieważ twoje serce jest ustawione na czytanie czegoś innego.

Jeśli jesteś czytelnikiem nastroju, prawdopodobnie masz ogromną listę TBR. Jednak nigdy nie wiesz, kiedy będziesz w nastroju do czytania książki. Dlatego możesz porzucić ją ze swojej listy i przeczytać dopiero po latach. Zamiast tego przejrzyj nowe tytuły, które zostały dodane do Twojej TBR.

Czytelnicy w nastroju są niezwykle wybredni, jeśli chodzi o wybór książki do przeczytania. Oznacza to, że skończysz czytając kilka książek, zanim znajdziesz tę właściwą. W rezultacie stosunek książek rozpoczętych do ukończonych będzie nierówny, co oznacza, że tracisz czas i pieniądze.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *