Częste problemy z czytnikiem i sposoby ich eliminacji

Częste problemy z czytnikiem i sposoby ich eliminacji

Osoby, które mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem mogą mieć różne problemy. Mogą zbyt długo czytać książkę, ślizgać się na popularnych słowach lub mieć problemy ze zrozumieniem przekazu. To może utrudnić uzyskanie dobrych wyników w testach i ocenach dotyczących czytania ze zrozumieniem.

Słaby wzrok

Dziecko ze słabym wzrokiem ma trudności ze skupieniem się na pracy szkolnej, zwłaszcza jeśli tekst jest mały lub bardzo oddalony. W rezultacie słaby wzrok może również prowadzić do problemów z koordynacją ręka-oko. Te problemy mogą utrudniać dziecku naukę i rozwój – słowa te są produktem ekspertów strony .

Pierwszym krokiem do rozwiązania tego problemu jest zrozumienie jego przyczyny. Na przykład, krótkowzroczność to stan, w którym wzrok danej osoby jest ostry z bliska, ale słaby z daleka. W takiej sytuacji dziecko zazwyczaj unika zajęć wymagających widzenia z dużej odległości, takich jak sport. Skutkuje to słabą koordynacją ręka-oko, a wiele dzieci nie ma szans na wartościową aktywność fizyczną. Innym częstym objawem problemów ze wzrokiem jest nadmierne pocieranie oczu. Może to wskazywać na zmęczenie oczu lub obciążenie, a także może być oznaką poważniejszych schorzeń, takich jak alergiczne zapalenie spojówek.

Zmęczenie poznawcze

Zmęczenie poznawcze może być problemem podczas czytania książki lub wykonywania innych zadań wymagających użycia siły umysłowej. Może to powodować spadki wydajności, a nawet prowadzić do awarii, jeśli osoba robi to przez dłuższy czas. Można go wyeliminować poprzez wbudowanie częstych przerw i unikanie zbyt wymagających zadań.

Różne czynniki mogą przyczynić się do zmęczenia psychicznego, w tym rutyny i nawyki. Brak ćwiczeń jest kolejnym czynnikiem. Często jest ono również związane z depresją. Jeśli doświadczasz zmęczenia psychicznego, poszukaj pomocy medycznej. Może to wskazywać na inny podstawowy problem zdrowotny. Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu tego powszechnego problemu.

Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości błonnika, białka i pełnych ziaren pomoże utrzymać Twój mózg w zdrowiu. Możesz również jeść pożywne przekąski między posiłkami. Aktywność fizyczna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na odmłodzenie zmęczonego mózgu. Nawet krótki spacer może pomóc Ci odzyskać koncentrację.

Zmęczenie poznawcze może być spowodowane przez wiele czynników, w tym leki, stres, choroby i wyzwania emocjonalne. Aby zapobiec zmęczeniu poznawczemu, ważne jest, aby robić przerwy od ciągłego wykorzystywania energii umysłowej. Przerwa co godzinę lub dwie jest dobra dla Twojego ciała i mózgu. Zmęczenie poznawcze może spowodować, że poczujesz się zmęczony i przytłoczony.

Dysleksja

Dysleksja to powszechny problem, z którym boryka się wiele osób podczas czytania. Stan ten wpływa na sposób, w jaki mózg przetwarza informacje. Charakteryzuje się niezdolnością do rozpoznawania kolejności liter. To utrudnia czytanie i sprawia, że osoba nie jest w stanie zrozumieć znaczenia słów. Chociaż niektórzy ludzie zmagają się z czytaniem w ogóle, istnieją rozwiązania, które mogą pomóc im nauczyć się lepiej czytać.

Jednym z pierwszych problemów z dysleksją jest trudność w rozpoznawaniu dźwięków liter. Dzieci z dysleksją często zmagają się z rozpoznaniem dźwięku liter. Często mieszają litery lub opuszczają spacje w słowach. Utrudnia to czytanie złożonych słów.

Dzieci z dysleksją często czują się gorsze od swoich rówieśników. Mogą być sfrustrowane i próbować nakłonić innych uczniów do pomocy. Może to prowadzić do odgrywania się w klasie lub udawania, że nie zależy im na ocenach. Mogą nawet zachowywać się tak, jakby uważali, że szkoła jest głupia.

Trudności w uczeniu się, takie jak dysleksja, mogą mieć wpływ na umiejętność czytania, pisania i mówienia. Niektóre osoby rodzą się z dysleksją, ale nie jest ona oznaką lenistwa czy niskiej inteligencji. Ma ona wpływ na sposób przetwarzania informacji przez mózg. Osoby z dysleksją często mają problemy z czytaniem i pisownią, a nawet mogą mieć trudności ze zrozumieniem treści podręczników i pisaniem wypracowań.

Podejścia oparte na trzech podpowiedziach

Jednym z podejść do nauki czytania, które istnieje od lat, jest metoda trzech podpowiedzi. Metoda ta jest jednak kontrowersyjna, zwłaszcza dziś. Powodem jest to, że podejście to polega na odgadywaniu przez uczniów słów, aby przebrnąć przez tekst. Metoda ta nie jest zgodna z najnowszymi badaniami nad czytaniem i rozwojem dzieci. Metoda ta opiera się na teoriach psycholingwistycznych opracowanych przez Franka Smitha i Kena Goodmana w latach sześćdziesiątych.

Podejście oparte na trzech podpowiedziach koncentruje się na zapewnieniu, że czytelnik rozumie słowa poprzez identyfikację kontekstu, informacji wizualnych i kontekstu zdania. Badania naukowe nad czytaniem wykazały, że wprawny czytelnik szybko przetwarza każdą literę w słowie. Pierwsze spotkania ze słowami są powolne, ale z czasem każde słowo zaczyna łączyć się z następnym, co umożliwia szybkie rozpoznawanie słów.

Podczas gdy te strategie mogą wydawać się sprzyjać szybkiemu czytaniu, nie rozwiązują one najbardziej palących problemów związanych z dekodowaniem. Chociaż pomagają uczniom lepiej zgadywać i skracają czas ćwiczenia podstawowych umiejętności dekodowania, to jednak podejście oparte na trzech wskazówkach nie jest najlepszą strategią pomagającą uczniom wyrobić sobie dobre nawyki czytania.

Pomimo popularności systemów trójpodpowiedzi, udowodniono, że są one nieskuteczne. Wielu pedagogów donosiło, że metody te nie pomogły uczniom z trudnościami w czytaniu. Ponadto nie zapewniają one fundamentalnych umiejętności czytania wyrazów ani nie pomagają uczniom w prowadzeniu zapisów bieżących.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *