Epub i Mobi - który format książki wybrać?

Epub i Mobi – który format książki wybrać?

Jeśli próbujesz opublikować swoją książkę w sieci, prawdopodobnie natkniesz się na dwa formaty ebooków: ePub i mobi. Chociaż te dwa formaty mają różne korzyści, oba są kompatybilne z Kindle i eReaderami. Te dwa typy mają również podobne cechy projektowe, takie jak reflowable text. Jednak ePub jest znacznie szerzej stosowany. W rzeczywistości ponad 70% sprzedaży ebooków zostało przypisane Amazonowi.

reflowable text

Format ebooków reflowable text jest popularnym formatem dla książek, które zawierają dużo tekstu. Jest on dostępny w kilku typach plików, w tym Mobi (Amazon Kindle) i EPUB (Ford eReader). Podczas gdy większość książek jest publikowana w formacie reflowable, niektóre książki mogą wymagać stałego układu. W takich przypadkach twórca książki może użyć formatu Fixed Layout.

Choć format reflowable text ebook ma wiele zalet, ma też pewne wady. Jedną z nich jest to, że pozwala tylko na jednokolumnowe układy stron. Ponadto nie pozwala na żadne artystyczne lub interaktywne elementy. Inną wadą jest to, że ogranicza zdolność pisarza do kontrolowania sposobu wyświetlania treści. Są oni ograniczeni do kilku czcionek i nie mogą używać ciężkich grafik.

Kolejną zaletą formatu reflowable jest to, że może być odczytywany przez każdy czytnik eBooków. Większość książek z dziedziny literatury pięknej i faktu korzysta z tego formatu. Mają one również mniejszy rozmiar i prawdopodobnie są bezpłatne do pobrania. Tak więc, czy chcesz stworzyć eBook na własny użytek, czy chcesz podzielić się nim z innymi, ten format może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Format reflowable ebook pozwoli Ci kontrolować sposób, w jaki Twoja treść jest wyświetlana na ekranie. Ta funkcja pozwoli Ci kontrolować rozmiar plików tekstowych i graficznych. Jest to również niedrogie i łatwe do aktualizacji. W porównaniu do stałych formatów eBooków, reflowable ebooks mają tendencję do większej atrakcyjności wizualnej.

Aby opublikować reflowable ebook, musisz wybrać dla niego odpowiedni format. Będzie to zależało od zawartości ebooka i Twoich celów. Format reflowable jest idealny dla przystępnych, łatwych do czytania eBooków. Jest on również w stanie pracować na praktycznie każdym urządzeniu.

Bezpieczeństwo

Podczas gdy pliki EPUB zawsze były preferowanym formatem dla ebooków, obecnie istnieją inne formaty plików, w tym MOBI, które również są dobrym wyborem. Podczas gdy większość ludzi będzie używać EPUB do czytania książek, pliki MOBI mają również tę zaletę, że są lżejsze w rozmiarze pliku. Pliki MOBI są również wykonane specjalnie dla urządzeń low-end. Są również niedrogie, co czyni je atrakcyjnymi dla czytelników. Wadą MOBI jest jednak to, że nie oferuje tak wielu narzędzi do edycji jak pliki EPUB. Ponadto Amazon uaktualnił format MOBI do formatu AZW, który ma bardziej rygorystyczną ochronę DRM.

Formaty eBooków ePub i mobi są bardziej bezpieczne niż dokumenty PDF. W przeciwieństwie do dokumentów PDF, ePUB i mobi zawierają kody szyfrujące dane, co czyni je bardziej bezpiecznymi. Dzięki temu nikt nie może kopiować Twoich eBooków ani dzielić się nimi z innymi. Format ePUB jest również kompatybilny z wieloma urządzeniami, co czyni go bezpieczniejszym przed piractwem niż dokumenty PDF.

EPUB jest kompatybilny z wieloma czytnikami eBooków, ale urządzenia Kindle wymagają formatu MOBI lub AZW do czytania książek. Co więcej, MOBI posiada możliwości Javascript. Pomimo tego, że zarówno pliki EPUB, jak i MOBI są popularne, autorzy często nie są pewni, którego z nich użyć do swoich publikacji.

EPUB to najpopularniejsze formaty plików ebooków. Zostały one zaprojektowane tak, aby automatycznie przeformatowywać tekst. Oznacza to jednak, że autorzy muszą zwracać uwagę na to, gdzie umieszczają osadzony tekst. Z kolei MOBI są na ogół zwykłym tekstem i są mniejsze niż pliki EPUB.

Kompatybilny z Kindle

Chociaż format ebooków Kindle jest jednym z najpopularniejszych formatów ebooków, nie jest to jedyny format, z którego można korzystać na urządzeniu. Inne formaty są również kompatybilne z urządzeniem, takie jak PRC i MOBI. Pliki PRC są powszechnie używane przez czytniki Palm i nie zawierają Digital Rights Management (DRM), który ogranicza użycie ebooka do jednego urządzenia czytającego. Oprócz tych formatów, Kindle obsługuje również zwykłe pliki tekstowe i format PDF firmy Adobe. Jednak nie wszystkie pliki PDF będą wyświetlane poprawnie na urządzeniu Kindle.

Nowa aktualizacja strony wsparcia Kindle firmy Amazon dodała obsługę ePub do listy obsługiwanych formatów. Oznacza to, że pliki ePub mogą być wysyłane do urządzeń Kindle za pomocą funkcji „Send to Kindle”. Funkcja ta skonwertuje pliki ePub na przyjazne dla Kindle pliki KF8/AZW3.

Aby przekonwertować pliki PDF na format zgodny z Kindle, można użyć jednego z darmowych, open-source’owych pakietów oprogramowania o nazwie Calibre. Inną darmową opcją jest użycie usługi e-mailowej Send to Kindle, która wykorzystuje pocztę elektroniczną do wysłania przekonwertowanego pliku. Inną alternatywą jest konwersja plików ePub na pliki EPUB, które są powszechnie używane w sieci. Jednak format ebooków Kindle nie może czytać plików EPUB natywnie.

Kindle obsługuje większość popularnych plików MP3 i jest kompatybilny z audiobookami Audible. Nie obsługuje jednak formatu LRF firmy Sony. W sierpniu 2015 roku e-czytniki Kindle zaktualizowały swoje silniki typesettingu, które dodały myślniki, kerning i ligatury do tekstu. Format ebooków Kindle jest kluczową kwestią, jeśli chcesz używać e-czytnika.

Format ebooków Kindle jest przeznaczony do użytku z różnego rodzaju urządzeniami typu e-reader. Jego oryginalny format AZW jest oparty na formacie MOBI, który został pierwotnie opracowany dla aplikacji e-czytnika o nazwie Mobipocket. Od tego czasu format Mobi ewoluował w kierunku formatów AZW i KFX, które są własnością firmy Amazon. Te zastrzeżone formaty są kompatybilne z formatem ebooków Kindle, ale wymagają specjalnego oprogramowania do ich odczytu.

Porównanie z ePub

Jeśli jesteś niezależnym autorem i chcesz opublikować swoją książkę w sieci, ważne jest, aby zrozumieć różnice między formatami ePub i mobi eBook. Oba formaty oferują wiele korzyści i wad w zależności od tego, co próbujesz osiągnąć. Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoja książka była kompatybilna z szeroką gamą urządzeń i oprogramowania, MOBI jest najlepszym formatem.

Kolejną istotną różnicą między tymi dwoma formatami ebooków jest DRM. Podczas gdy większość plików Mobi jest wolna od DRM, niektóre są chronione przez schemat DRM firmy Adobe. Natomiast pliki EPUB mogą być zablokowane przez jeden z trzech głównych schematów DRM: Nook DRM, Apple FairPlay DRM i Adobe DRM. Kolejną różnicą między tymi dwoma formatami jest rozmiar plików. Plik EPUB jest około dwa razy mniejszy niż plik Mobi. Pliki EPUB są również reflowable, co oznacza, że mogą być czytane na każdym urządzeniu, podczas gdy pliki Mobi mają stałą szerokość.

Pomimo różnic pomiędzy tymi dwoma formatami ebooków, EPUB jest często uważany za lepszą opcję. Jest bardziej uniwersalnie obsługiwany niż MOBI i jest szeroko stosowany przez czytniki ebooków. Ale minusem jest to, że niektóre czytniki nie będą czytać plików MOBI, a książki ePub nie mogą być czytane na niektórych urządzeniach Kindle.

Dodatkowo, format PDF jest czasem używany do e-booków. Podczas gdy PDF sprawdza się w przypadku publikacji w druku, nie radzi sobie dobrze na urządzeniach mobilnych. W przeciwieństwie do EPUB, PDF nie posiada dużej liczby narzędzi i jest ogólnie mniej elastyczny niż EPUB.

Kolejną istotną różnicą między PDF a ePub jest to, jak tekst wygląda na różnych urządzeniach. Książki EPUB można czytać na większości czytników eBooków, ale mają one tendencję do bycia bardziej szczegółowymi graficznie. Na przykład, Dom z liści Marka Z. Danielewskiego wykorzystuje unikalne formatowanie. Jeśli chcesz czytać tę książkę na urządzeniu z EPUB, musisz kupić ją w formacie do tego przeznaczonym.

Porównanie z PDF

Podstawową różnicą między PDF a PostScript jest sposób, w jaki obsługują one grafikę. PostScript wykorzystuje interpreter do generowania obrazu. Jego możliwości są szerokie i obejmują grafikę oraz standardowe funkcje programistyczne. PDF jest oparty na PostScript, ale usuwa niektóre z jego funkcji kontroli przepływu. Zachowuje jednak możliwość tworzenia ścieżek i używa dowolnego zestawu kolorów. Ponadto PDF posiada kilka rodzajów wzorców, w tym wzorce kafelkowe, czyli powtarzające się rysunki.

Pierwotny model obrazowania w PDF był podobny do trybu nieprzezroczystego PostScript. Jednak PDF 1.4 wprowadził do formatu przezroczystość, pozwalając nowym obiektom wchodzić w interakcje z wcześniej zaznaczonymi obiektami, co skutkuje efektami mieszania. Wersja ta ignoruje również starsze specyfikacje PDF. W rezultacie jest bardziej kompatybilna z wieloma aplikacjami niż wersja oryginalna.

Podczas gdy istnieje kilka programów własnościowych, takich jak Adobe Acrobat, istnieją również darmowe alternatywy. Darmowe alternatywy obejmują Foxit Reader dla systemu Microsoft Windows i PDFedit dla systemu Linux i MacOS. Zintegrowana przeglądarka plików PDF w Apple macOS jest doskonałą opcją do edycji i dodawania adnotacji do dokumentów. Obsługuje również PDFSync, LaTeX, SyncTeX i BibDesk.

Jedną z rzeczy, która odróżnia PDF od AFP jest sposób, w jaki te dwa formaty plików obsługują bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do AFP, PDF pozwala na podpisy cyfrowe i inne formy szyfrowania. Format PDF pozwala również użytkownikom na ustawianie haseł i ograniczeń dotyczących tego, co może być kopiowane lub drukowane. PDF jest szeroko stosowanym standardem i może współpracować z każdym systemem zapisu na świecie.

Pliki PDF/A-A-4 są przeznaczone do długoterminowej konserwacji. Standard obsługuje informacje geoprzestrzenne i właściwości pomiarowe. Pozwala również na osadzanie plików w dowolnym formacie. Pliki PDF/A-4 są przeznaczone dla dokumentów inżynierskich.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *